Comanda minima este
  Stoc:in stoc
  Descriere produs:Modulul este folosit la incarcarea simultana a 3 celule Li-Ion. Tensiunea de incarcare 13.6V, curentul maxim de descarcare 30A, conceput pentru 3 celule, dimensiuni 60x41x3.4mm. Coletul contine placa.
Charger 3 String 3S 40A Lipo 18650 Battery Charging Protection Module Battery
Suitable for lithium batteries with a nominal voltage of 3.7V and a full voltage of 4.2V (Including 18650, 26650, polymer lithium batteries, no restrictions on the size)
Product size: 41 * 60 * 3.4mm
Charging voltage: 12.6V ~ 13.6V
Continuous discharge current (upper limit): 40A (if the heat dissipation environment is not good, please reduce the load current to use)
Continuous charging current (upper limit): 20A
Suitable for electric drills with starting current below 80A and power below 170W, with balanced charging function.