Releu 12V 200A EC250750MFL de Curent Foarte Mare
Comanda minima este
  Stoc:stoc furnizor
  Descriere produs:
Releu profesional de putere cu bobina la 12Vcc, contacte de 200A - 750Vdc, tensiune comutata maxima 750VDC, SPST-NO, contacte AgNi, montare in panou, 78x67x73mm, rezistenta bobina 3.4ohm, putere disipata bobina 42W/2.6W. Bobina se alimenteaza prin circuit electronic intern. Contactele de putere se pot conecta cu papuci M8. Papucii NU sunt inclusi.
Parametri notabili
● Curent nominal continuu aplicabil 200A
● Curent maxim de foarte scurta durata 2000A
● Contact suplimentar separat de 1A-30VDC/125VAC
● Inchis ermetic in atmosfera de hidrogen, fara contacte expuse, IP67 la contacte
● Poate fi utilizat in medii explozive si extreme fara oxidare sau contaminare a contactelor
● Nu este sensibil la pozitia de montare
Contactele si alimentarea bobinei sunt POLARIZATE !!!
Parametrii in detaliu pe imaginile de produs
Atentionari la montaj
1. Când instalați releul, folosiți întotdeauna șaibe pentru a preveni slãbirea șuruburilor.
Atenție la viața electricã
5. Utilizați urmãtoarele specificații pentru conductor - din tabelul de mai jos.
10A  Aria minima a secțiunii transversale nominale de 2 mm2
20A  Aria minima a secțiunii transversale nominale de 3 mm2
40A  Aria minima a secțiunii transversale nominale de 10 mm2
60A  Aria minima a secțiunii transversale nominale de 15 mm2
100A Aria minima a secțiunii transversale nominale de 35 mm2
150A Aria minima a secțiunii transversale nominale de 45 mm2
200A Aria minima a secțiunii transversale nominale de 60 mm2
250A Aria minima a secțiunii transversale nominale de 80 mm2
300A Aria minima a secțiunii transversale nominale de 100 mm2
Atenționare la comanda bobinei
3. Tipurile de 250A, 300A și 350A au un circuit de acționare dedicat încorporat, vã rugãm sã alimentati bobina cu o tensiune de anclansare ferma
4. Dupã ce semnalul ON intrã în tipurile 250A, 300A și 350A, comutarea automatã interna a curentului bobinei apare dupã aproximativ 0,1 secunde. Nu  opriți releul în mod repetat în intervalul de 0,1 secunde deoarece acest lucru poate deteriora releul.