Controler Variator Regulator Tensiune Alternativa 3000W cu SSR 40A 280Vac-24Vac Control prin Potentiometru ASR40RAH
Compară cu alt produs Mai multe detalii   Comenzi prin telefon:
Comanda minima este
  Stoc:indisponibil
  Descriere produs:
  •     Tensiune alimentare: 24Vac - 280Vac
  •     Curent maxim absolut de lucru: 40A
  •     Putere maxima controlabila: 3000W - Sarcina Rezistiva
  •     Mod de operare: control in faza functie de Rx
  •     Carcasa metalica aplicabila pe radiator
  •     Dimensiuni: 48x43x25mm
  •     Accesorii: Potentiometru 1MOhm, Scala gradata, Folie cauciuc siliconic
  •     Gaura potentiometru: 10mm
  •     Greutate SSR: 128g
Este un modul cu triac ce poate controla o putere maxima de 3000W ( prin Phase Control) cu actionarea unui potentiometru extern fixat intr-un panou. Reprezinta o metoda de a gestiona tensiunea medie aplicata unor echipamente de curent alternativ. Tehnica folosita se numeste phase cut, adica semnalul sinusoidal este taiat, astfel determinand o tensiune medie variabila. Cele mai comune aplicatii pentru un astfel de circuit reprezinta controlul rezistentelor de putere la cuptoare, a becurilor incandescente, luminilor festive si al motoarelor de curent alternativ.