Releu 12V 250A SY200S112DM de Putere pentru alimentari Auto de Forta
Comanda minima este
  Stoc:stoc furnizor
  Descriere produs:
Releu de putere auto pentru demaror, troliu, macara si alte comenzi permanente de curent mare. Are montare pe suruburi, bobina la 12Vcc, contact SPST-NO de 250A, dimensiuni 71.3x56.7x18.8mm, placare contacte AgSnO2, bobina cu conector, suporta curent de scurt 5KA. Gauri pentru surub M6.
Parametri si geometrie in imagini
Features
● Rated 250A contact switching capacity.
● Can withstand short-circuit current of 5000A.
● It can be adjusted to abnormal operating conditions and switched to 10-times over-current.
Typical Application
● 12V battery pack start stop
Coil Attention
    3.The 250A and 300A types have built-in dedicated drive circuit, please drive the coil with a quick startup (Built-in one-shot pulse generator circuit).
    4.After the ON signal enters the 250A and 300A types, automatic coil current switching occurs after approximately 0.1 seconds. Do not repeatedly turn it OFF within that 0.1seconds interval, as doing so may damage the relay.
Mounting Attention
    1.When installing the relay, always use washers to prevent the screws from loosening.
Electrical Life Attention
    2.Please treat the relay as a product with limited life and replace it when necessary.
Conductors section
10A   Min.     2mm2 nominal cross-sectional area
20A   Min.     3mm2 nominal cross-sectional area
40A   Min.   10mm2 nominal cross-sectional area
60A   Min.   15mm2 nominal cross-sectional area
100A Min.   35mm2 nominal cross-sectional area
150A Min.   45mm2 nominal cross-sectional area
200A Min.   60mm2 nominal cross-sectional area
250A Min.   80mm2 nominal cross-sectional area
300A Min. 100mm2 nominal cross-sectional area
350A Min. 120mm2 nominal cross-sectional area